Haber Detayı
27 Nisan 2022 - Çarşamba 13:07
 
GEBZE’DE“ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE EĞİTİMİ”
- Haberi
GEBZE’DE“ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE EĞİTİMİ”

Avrupa eğitim birliği “eTwinning” projesi olarak Kocaeli, Ankara, Diyarbakır ve Adana’da on öğretmen, 300 öğrenci ile başlayan “Çocuklar İçin Felsefe” temelli eğitim çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.
Kuruculuğunu Gebze’den 50.Yıl Chrysler İlkokulu sınıf öğretmeni Zafer Şarlayan ve Eşrefbey İlkokulu sınıf öğretmeni Aydın İzgi tarafından yapılan proje dünyanın yükselen eğitim tekniği olan P4C teknikleri kullanarak çocuk ve felsefe kavramlarını bir araya getirdi. Öğrencilerin dinlediklerini, okuduklarını, gördüklerini dinleme, anlama, düşünme, kendini ifade etme ve düşüncelerini temellendirme becerilerini geliştiren proje atölyelerinde her öğrenci görüş ve düşüncelerini özgürce dile getirebiliyorlar.

ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE(P4C)
60’lı yılların ortalarına doğru ABD’de Matthiew Lipman tarafından geliştirilen P4C tekniği zaman içerisinde yayılarak birçok ülkede zorunlu ders haline getirildi. Son yıllarda ülkemizde de gelişen eğitim anlayışı ile ilgili eğitmen eğitimleri yaygınlaşırken Milli Eğitim Bakanlığı hizmetiçi eğitim çalışmaları içerisine P4C eğitimini aldı. Birçok ile eğitimcilere verilmeye çalışılan eğitim anlayışının Gebze’de proje olarak uygulanması heyecanla karşılandı.

PROJE KOCAELİ, ANKARA, DİYARBAKIR VE ADANA’DA UYGULANIYOR
eTwinning projesi olarak ekim ayında başlayan proje 4 ilde 10 öğretmen tarafından 300 öğrencinin katıldığı atölyelerde gerçekleştiriliyor. Proje uygulamaları öncesinde öğretmenlere P4C eğitmenleri tarafından eğitim yapıldığını dile getiren proje kurucuları; teknikleri uygulamada yeterlilikler oluştuktan sonra tam donanımlı olarak çocuklara atölyeler yaptıklarını, proje sonunda ulusal kalite ödülüne başvuru yapılacağını, katılımcı tüm üyelerin bu ödülü alacağına inandıklarını dile getirdiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEBZE’DE“ÇOCUKLAR, İÇİN, FELSEFE, EĞİTİMİ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı