Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 19:22
 
Bilim Kurulu üyesi Özlü’den ‘ikinci dalga’ açıklaması
Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Türkiye'nin henüz birinci dalgayı atlatamadığını belirterek, şunları söyledi:
BİLİM Haberi
Bilim Kurulu üyesi Özlü’den ‘ikinci dalga’ açıklaması

İkinci dalganın birinci dalga kadar ürkütücü olacağını sanmıyorum. Çünkü virüs karşısında daha deneyimliyiz. Ancak etkin bir aşı bulununcaya kadar virüs hep bir yerlerde olacak ve bizi tehdit etmeye devam edecek. İkinci dalga korkusu her zaman olacak.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Tevfik Özlü, Habertürk TV’de Ebru Baki’nin sunduğu Para Gündem programına katıldı. Prof. Özlü, corona virüsü salgınından ikinci dalga yaşanma ihtimaliyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

* İkinci dalga riski var, bütün dünya bunu konuşuyor. Ama bizdeki ya da Rusya’daki durum farklı. Biz henüz birinci dalgayı atlatamadık. Bizim şu an riskimiz daha ziyade birinci dalgada bir gecikme, duraklama, ya da geriye dönüş olabilir mi… Rusya’da ve Avrupa’da da durum böyle.

 

ALDIĞIMIZ ÖNLEMLERİN İŞE YARADIĞINI GÖRDÜK

* Güney Kore, Singapur, Çin, birinci dalgayı büyük oranda kontrol altına alıp bitirdiler. Şimdi onlarda ikinci dalga korkusu var. Ancak şunu söylemekte yarar var. İkinci dalganın birinci dalga kadar ürkütücü olacağını sanmıyorum. Çünkü biz virüsü tanıdık ve virüs karşısında daha deneyimliyiz, daha güçlüyüz. Aldığımız önlemlerin işe yaradığını gördük.

 

* Ancak etkin bir aşı bulununcaya kadar virüs hep bir yerlerde olacak ve bizi tehdit etmeye devam edecek. İkinci dalga korkusu her zaman olacak.

 

Avrupa Bilim Çin Corona Dünya Güney Kore Habertürk Kore 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilim, Kurulu, üyesi, Özlü’den, ‘ikinci, dalga’, açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı