Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 21:58
 
Tarhan, Tavşancıl evlerini meclise taşıdı
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Tavşancıl’da bulunan atıl durumdaki tarihi evlerin durumu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
SİYASET Haberi
Tarhan, Tavşancıl evlerini meclise taşıdı

CHP'li Tahsin Tarhan, Dilovası bölgesine yaptığı ziyaretlerde Tavşancıl Muhtarı Kenan Keleş’in tarihi evler hakkındaki görüşleri üzerine konuyu meclis gündemine taşıdı. Tahsin Tarhan, “Tavşancıl’da bulunan 80 tarihi evden ne yazık ki sadece 4 tanesi restore edilmiş durumda. Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan proje sonrasında evler restore edilecek denilmişti ancak tamamını kapsayan ve uygulamaya geçen bir proje ne yazık ki ortaya konmadı" açıklamalarında bulundu. Tahsin Tarhan ayrıca, “İzmir’de her gün yüzlerce turistin ziyaret ettiği Şirince Köyü’nü hepimiz biliyoruz. Benzer yapıdaki konaklar restore edilerek tarihi ve mistik yapısı korunarak kültürel bir kazanım elde edildi. Bugün Dünyanın her yerinden turist çekiyor. Tavşancıl neden bu örneklerden birisi olmasın. Yem yeşil doğası, deniz kenarında küçük sakin bir belde yapılacak restorasyon çalışmalarıyla ilimiz için önemli turistlik yerlerden biri olabilir" dedi.

"SONUNA KADAR DESTEK OLMAK İSTİYORUZ"
CHP Kocaeli Milletvekili Tarhan son olarak, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Tarihi Mekanlar ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü'nün yıllardır devam eden "Tarihi Tavşancıl Evleri Hayat Buluyor" projesi ne yazık ki tamamlanamadı. Bölge sakinleri, vatandaşlar ve Muhtarlık dört gözle burada yapılacak restorasyonları ve yatırımları bekliyor. Turizm açısından büyük bir potansiyele sahip Tavşancıl’da yapılacak projelere bizler de sonuna kadar destek olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan,, Tavşancıl, evlerini, meclise, taşıdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı