Haber Detayı
01 Aralık 2019 - Pazar 11:30
 
Tarhan, KYK borçları 10 senede geri ödensin
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz” açıklamasına CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’dan cevap geldi. Tarhan, “Gençlerimizin sorununu çözecek Kanun Teklifimiz 2 senedir Meclis Başkanlığı’nda bekliyor. Gelin birlikte bu sorunu çözelim. KYK borçları 10 senede geri ödensin” dedi.
SİYASET Haberi
Tarhan,  KYK borçları 10 senede geri ödensin

 

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı,  “KYK borçlarını ödeyemeyen öğrencilerin sayısı 5 milyona ulaşmış durumda. 300 bin üniversite mezunu gencimiz hakkında yasal işlem başlatılmış. 2017 yılında KYK borçlarıyla ilgili hazırladığımız Kanun Teklifi tüm sorunları çözecek şekilde ancak 2 senedir Meclis Başkanlığı’nda bekliyor. Gelin hep birlikte bu kanun teklifini Meclisten geçirelim. Milyonlarca öğrencimizin çalışma hayatının başında işsizlik ve borç yüküyle uğraşmasının önüne geçelim” dedi.

KYK BORCU GENÇLERİMİZİN SIRTINDA YÜK
KYK borcunun gençlerin sırtında bir yük olduğunu kaydeden Tahsin Tarhan, “Sayın Bakan önemli bir noktaya değinmiş. Üniversite mezunu gençlerimiz hayata borçla başlıyorlar. Bir yandan iş bulma sıkıntısı çeken üniversiteli gençlerimiz bir yandan da KYK borçları ile mücadele etmek zorunda kalıyor. Çözüm üretmek isteniyorsa bu konuda hazırlanmış yasal çalışmalarımız mevcut. Yeter ki çözüm üretmek istensin” dedi.

KREDİLER İLAÇ OLUYOR AMA…
Sözlerine devam eden Tahsin Tarhan, “Üniversite öğrencileri için KYK tarafından verilen krediler öğrencilik hayatları boyunca ilaç oluyor. Ancak geri ödem noktasında gençlerimiz hem iş bulamadıkları hem de ödeme zamanı geldiği için zorluk yaşıyor. Daha önce hazırladığımız kanun teklifi ile öğrenci sigortalı şekilde işe başladıktan sonra KYK borcu tahsil edilmeye ve 10 sene içerisinde geri ödeme planı yapılacak şekilde düzenleme getirmeyi ön görmüştük. Böylece hem geri ödeme sağlanacak hem de öğrencinin üzerindeki zaman baskısı kalkacaktı. Umarım yapılması düşünülen düzenleme de bu şekilde öğrencilerimizin hayrına olur” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarhan,, , KYK, borçları, 10, senede, geri, ödensin, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı