Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 11:15
 
Sağlık Müdüründen Grip Vakalarına İlişkin Açıklama
Sağlık Müdüründen Grip Vakalarına İlişkin Açıklama
SAĞLIK Haberi
Sağlık Müdüründen Grip Vakalarına İlişkin Açıklama

Grip vakalarının İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından titizlikle takip edildiğini ve içerisinden bulunduğumuz ayların, grip mevsimine dahil aylar olduğunu diğer aylara göre vakalarda artışlar olması beklenen bir durum olduğu belirten Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan KADIOĞLU yaptığı yazılı açıklamada; “Ekim ayından başlayarak Ocak ayına kadar artan ve genelde Mart aylarında düşüşe geçen Grip rahatsızlığının vatandaşlarımızda endişeye sebebiyet vermemesi gerekir. Ancak risk grubunda bulunan hastalarımız başta olmak üzere tedbiri de elden bırakılmaması gerekir” dedi.

Ülkemizde halen influenza A (H1N1) ve influenza B virüslerinin her ikisi de dolaşımda yer almakta ve gribe neden olduğunu belirten KADIOĞLU yaptığı yazılı açıklamanın devamında ; “Üst solunum yolu şikayetleriyle başvuru yapan hastalarımızın 2009’da küresel bir salgın olan influenza A (H1N1) virüsü artık “domuz gribi” olarak tanımlanmamakta ve insanlarda normalde görülebilen mevsimsel gripler arasında yer almakta. Öte yandan üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği halde, Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarında vatandaşlarımızın öncelikle hastanelerimiz acil servislerine değil de kendi bağlı olduğu aile hekimlerine müracaat etmesi gerektiğini belirtirim.” dedi.

Gebze İlçe Sağlık Müdürü KADIOĞLU konuşmasının devamında grip rahatsızlığı başladıktan sonra neler yapılması gerektiğini belirtti.

-İlk 48 saat içerisinde başlanan tedavinin daha etkili olduğu bilinmelidir.
-Hastalar mutlaka istirahat etmeli, bol sıvı tüketmelidir.
-Mevsimsel grip hastalığının tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur.
-Üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan kişiler, Aile Hekimİ kontrolünden sonra gerekirse hekim tarafından reçete edilen ilaçları kullanmalıdır.
-Grip, her yaşta görülebilen bir hastalık olup, risk gruplarında yer alan kişilerde daha ağır seyredebilmektedir.
-Gripten korunmak ve bulaştırmamak için el yıkama ve kişisel hijyene dikkat edilmeli; ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.
- Aksırma ve öksürme esnasında ağız ve burun kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöpe atılmalıdır. Mendil yok ise kolun iç yüzüne öksürülmelidir. Sonrasında eller yıkanmalıdır.
- Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Müdüründen, Grip, Vakalarına, İlişkin, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı