Haber Detayı
21 Ocak 2020 - Salı 18:23
 
Pes etmedi başardı öğretmen oldu
Dilovası'nda yaşayan Bahriye Gürpınar Geredeli öğretmenlik hayaline 47 yaşında kavuştu.
EĞİTİM Haberi
Pes etmedi başardı öğretmen oldu

Bahriye Gürpınar Geredeli kimdir?

Bahriye Gürpınar Geredeli, hayatını dar kalıplardan çıkarmayı başararak, "bu yaştan sonra okuyup ne olacaksın?" diyenlere aldırmayarak, hayallerine koşan biridir.

Herşey bir hayaldi gerçek oldu.

Bartın Kozcağız'ın güzel bir köyünde hayata merhaba dedim. O zamanlar henüz evlerde elektrik su yoktu. Mum ışığında ders çalışıyorduk. Beş yaşındaydım ama okuma yazmayı okula başlamadan öğrenmiştim. İlkokulda başarılı bir öğrenci olmama rağmen, okuma hayalim ilkokuldan ileriye gidemedi. Çünkü köyümüzde, ilkokuldan sonra okuyan kız çocuğu yoktu. Benim de kaderim diğer arkadaşlarımla aynı olmuştu ve erken yaşta evlendirildim.

Artık tek hayalim çocuklarımı büyütüp okutabilmekti. Bunu başarabilmek için eşimle birlikte çalışmamız gerekiyordu, o yüzden memleketimizden ayrılıp Kocaeli'ye taşındık ve burada işe başladık. Zaman hızla ilerlerken, üç çocuk annesi olarak, ev işleri, iş hayatı derken zor bir süreç beni bekliyordu ama başarmalıydım.

Pes etmedim tabii ki. Yıllar çabuk geçti ve oğlumla kızım üniversiteli olmuştu. 37 yaşındaydım, artık bu içimdeki yarayı iyileştirmenin zamanı geldi diyerek, eşiminde desteğiyle, ortaokula kayıt oldum. Bir yılda ortaokulu, üç yılda liseyi bitirerek üniversite sınavına girdim. O dönemde bir restoranda aşçılık yapıyordum ve onüç saat çalışıyordum. Başardım ve üniversiteye başladım. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümünü, çocuklarımın tayinlerinden dolayı, her sınava farklı illerde girerek bitirdim. Kocaeli Üniversitesinden de Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak eğitimci sertifikamı almaya hak kazandım. Şu an da Kocaeli Dilovası Halk Eğitim Merkezi’nde yetişkinlere okuma yazma eğitimi öğretmenliği yapıyorum. Eğitim hayatıma ikinci üniversitem olan: AÖF-Adalet bölümünde devam ediyorum.

Benim gibi okutulmayan yüzlerce kadını, okuması için teşvik ederek, eğitim hayatına katmayı da başardım diyebilirim. Bu arada, Sivil Toplum Kuruluşumuz, Bartın Dernekler Federasyonu (BARFED) de Aile ve Kadınlar Komisyonu Başkanı olarak, üç yıldır, memleketim olan, Bartın için, güzel ve faydalı işlerde dernek kadınlarımızla birlikte gönüllülük esasıyla çalışıyoruz. Ayrıca Kocaeli Kadın Yazar ve Şairler Platformu KOŞYAZ olarak edebiyata dair eserler bırakabilmek adına çalışmalarda bulunuyoruz. Bu eğitim yolunda, beni tetikleyen anılarım da oldu elbet! Bir gün, çalıştığım bir Alman firmasında Hollanda’dan gelen misafirin İngilizce olarak benden istediği bir içeceği anlayamayınca buna çok üzülmüştüm. Kendimi çok eksik hissederek o gün İngilizce kursuna yazıldım ve bu kursa üç dönem devam ettim. O aldığım eğitimle de, ortaokul, lise, üniversitede İngilizce derslerimi çok kolay geçmiştim. Böylece bana başarmam için güzel bir anı kaldı. Başarıya dair düşüncelerim; Başarı benim için bir gerekliliktir. İnsanlara verilen bu güzel özelliği (düşünme, planlama, uygulama ve başarma) doğru kullanabilirsek hem kendi hayatımızı kolaylaştırabiliriz hem de etrafımızdaki insanlara faydalı olabiliriz. Kendine güvenerek, hayal ederek, isteyerek, pes etmeyerek. Bundan sonra hedefin ne derseniz? Yine inandığım doğrularla diğer insanların düşüncelerine de önem vererek, eğitimin insan hayatına kattığı değerlerle daha da azimle çalışmaya devam edeceğim. İlk şiir kitabımı ve kişisel gelişim kitabımı yayımlatmak ve eğitim adına daha büyük projelerde rol almak da planlarım arasında var. Gençlere tavsiyem: ‘’İlk olarak hayata dair bir hedef belirlemeleri ve belirledikleri hedefi gerçekten istemeleridir.’’ Bu doğrultuda, düzenli çalışmalılar ve kendi hayatlarını şekillendirme gücünün, sadece kendilerinde olduğunu bilmelidirler. Mutluluğun uzakta değil, yüreklerinde saklı olduğunu unutmamalılar. Önce insan diyerek, saygıyla, sevgiyle etrafına ışık olabilmeliler. Pes etmeden, emek vererek, önce insan diyerek. Bahriye Gürpınar Geredeli

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pes, etmedi, başardı, öğretmen, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı