Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 19:47
 
Kocaeli Valiliği tarafından alınan kararlar!
Kocaeli Valiliği tarafından açıklanan kararlara göre, iller arası otobüs seferler artık valiliğin izni le yapılacak
DÜNYA Haberi
Kocaeli Valiliği tarafından alınan kararlar!

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini ardından Kocaeli Valiliği, otobüs seferlerinin nasıl yapılacağı konusunda bir açıklama yaptı. yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzeni korumak için İl Hıfzıssıhha Kurulunca şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak ek tedbirler alınmıştır” denildi.

İşte alınan o tedbirler;

1-    5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi, Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 28.03.2020 tarihli yazısı gereğince otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi 17:00’den itibaren durdurulmasına, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile iller arası otobüs seferlerinin 28.03.2020 tarihi 17:00'den itibaren ancak Valiliklerin izni ile yapılacaktır.

2-    Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esas olup, ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların ve askerlikten terhis edilenlerin, şehirlerarası yolculuk yapmasının Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.  

3-     İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşların Valilerin/Kaymakamların koordinesinde oluşturulacak olan Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunabilecek, talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi " belgesi düzenlenecektir.

4-    Seyahat İzin Kurulu Vali/Kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacak olup, bu kurullar otogarlarda görev yapacaklardır. 

5-    Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılarak ilgililere bilgi verilecektir.

6-    Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturularak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaklardır. 

7-    Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listelerinin gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

8-    Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilerek karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişilerin 14 gün süreyle karantinaya alınması, karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlarında evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilerek uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir. 

9-    Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.  

10-    Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergâhlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuların kapasitelerinde boşluk olması durumunda bu illerden de yolcu alabileceklerdir. 

11-    Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.  

12-    İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler ayrıca planlanacaktır.

13-    Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler Valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecektir.  Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgınının yayılmasını ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir alınmakta ve uyulması gereken kurallar vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

salgının bir an önce engellenmesi için alınan önlemlere istisnasız uyulması büyük önem arz ederek halkımızın sağlığının korunmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Valiliği, tarafından, alınan, kararlar!, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı