window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} g
Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 17:00
 
Kocaeli Turizm Çalıştayı Tanıtım Basın Toplantısı
Kocaeli’nin turizm çeşitliliğinin değerlendirmek, turizm kaynaklarımızın daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele almak, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizmek, kurumlarımızın turizme yönelik gündemlerine temel teşkil etmek amacıyla 8-9 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşecek olan “Kocaeli Turizm Çalıştayı” tanıtım basın toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.
KÜLTÜR Haberi
Kocaeli Turizm Çalıştayı Tanıtım Basın Toplantısı

Valilik Akçakoca Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy’un yanısıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Kocaeli Yatırım Destek Ofis Koordinatörü Hüseyin Özgür Ünsal, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Prof. Ercüment Çiftci, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Turizm ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç Dr. Birsen Bilgili  ile ilimizde bulunan ulusal ve yerel basın temsilcileri  katıldı.


Vali  Hüseyin Aksoy’un Kocaeli Turizm Çalıştayı hakkında yaptığı konuşmalarında; “Kocaeli’miz; Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşunun 79’una, 13 organize sanayi bölgesine, 126 AR-GE Merkezi ve 15 Tasarım Merkezine, Bilişim Vadisi ile birlikte 5 Teknoloji Geliştirme Bölgesine, 2 Üniversiteye,2 Serbest Bölgeye,1 Havalimanına, Yüksek hızlı tren bağlantısına, 38 liman tesisine sahiptir. Bu altyapısı ile geçtiğimiz yıl itibariyle; 1.751 ihracatçı firması ile gümrüklerinden ulusal ihracatımızın 16,7’sini gerçekleştirerek ve 92,2’lik tahsil oranıyla Türkiye’de ilk sırada yer alıp, 77,1 milyar TL vergi ödeyerek milli ekonomimizin temel direklerinden birisi olan bir ildir.

Kocaeli’nin sahip olduğu kültürel ve doğal zenginliklerine değinen Vali Aksoy; “Öte yandan; Kocaeli; toplam alanının 42,4’ü ormanlarla kaplı, iki denize ve Sapanca Gölü’ne kıyısı olan, 8 tabiat parkına sahip, 2’si menşe, 10’u mahreç olmak üzere 12 coğrafi işaretli ürünü bulunan, 1 uluslararası kayak merkezine sahip, 94 sit alanı ve özeller hariç 7 müzesi bulunan, Jeotermal su kaynaklarına sahip, yaylaları ile yayla kültürünü yaşatan, Mavi bayraklı 6 plajı bulunan, sağlık turizmi yetki belgeli 15 sağlık kuruluşuna sahip, her yıl on binlerce yabancı hastanın tedavi olduğu, tarihi, döneminin önemli yerleşimlerinden birisi olan Nicomedia’ya uzanan, Mimar Sinan’ın, Osman Hamdi Bey’in eserlerine ev sahipliği yapan, Osmanlı kuruluş dönemi fatihlerinden Karamürsel Alp ve Akçakoca Bey’in ebedi istirahatgahı olan, Osmanlı’nın Macar müttefiki İmre Thököly’nin ve Kartacalı Anibal’ın izlerini taşıyan, doğa ile iç içe trekking parkurları olan, su sporları, motor sporları ve futbol kampları altyapısı ve kültürüne sahip önemli bir turizm destinasyonudur.  
Bu gibi bir büyük potansiyelin korunması ve etkili değerlendirilmesi hepimizin görevidir. Bu görevin ifası için güçlü ve etkili bir iş birliği önemlidir. İlimizin potansiyelinin tüm kesimlerin iş birliği ile değerlendirerek; Kocaeli’nin önemli bir turizm destinasyonu imajının güçlenmesi,  ekonomik çeşitlenmenin ve istihdamın turizm sektörü desteği ile artması,  tabii ve kültürel değerlerin yaşatılarak korunması öncelikli gündemimiz arasında bulunmalıdır.
Temmuz ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “On Birinci Kalkınma Planı” ve geçtiğimiz hafta Dünya Turizm Günü’nde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un ilan ettiği yeni “Türkiye Turizm Stratejisi” ile ülkemiz turizmde hedeflerini büyütmüştür. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümü olan 2023 yılı için 75 milyon yabancı ziyaretçi ve 65 milyar Amerikan Doları turizm geliri hedefi koyan ülkemiz, bu hedeflere ulaşmak için çeşitli politika ve tedbirler geliştirmiş ve uygulamaktadır.
8-9 Ekim 2019 Salı Ve Çarşamba Günleri Sürecek “Kocaeli Turizm Çalıştayı” Organizasyonu Gerçekleştiriyoruz.
Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Kocaeli Üniversitemiz ve Kalkınma Ajansımız iş birliği ile 8-9 Ekim 2019 Salı ve Çarşamba günleri sürecek “Kocaeli Turizm Çalıştayı” organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştay ile 9 farklı turizm çeşidi için geniş katılımlı çalışma grupları kurarak 2023 hedefleri için yapılacak çalışmaların çerçevesini belirlemeyi planlıyoruz.  “Kocaeli Turizm Çalıştayı” ile ayrıca Kocaeli’nin turizm çeşitliliğinin değerlendirip, turizm kaynaklarımızın daha etkin nasıl kullanılabileceğini ele alıp, farklı kesimler arası ortaklık ve iş birliklerinin çerçevesini çizip ve kurumlarımızın turizme yönelik gündemlerine temel teşkil edecek konuları belirlemeyi hedefliyoruz. 
Çalıştayda; turizm ve ilgili alanlarda faaliyet gösteren kamu kurumlarımız; yerel yönetimlerimiz; oda, birlik ve sanayi bölgelerimiz; sektörel sivil toplum kuruluşlarımız ve federasyonlarımız, akademisyenlerimiz, konaklama tesislerimiz, seyahat acentelerimiz, tur operatörlerimiz ve sağlık kuruluşlarımız ile diğer turizm profesyonelleri katılımcı olarak yer alacaklar.  Bu kapsamda 31 kamu kurumu, 18 yerel yönetim, 8 akademik birim, 28 sivil toplum kuruluşu, oda ve birlik ile 72 özel sektör kuruluşunu çalıştaya davet ediyoruz.  8 Ekim Salı günü açılış ve genel bilgilendirme ile başlayacak etkinliğimizin öğleden sonraki oturumda çalışma grupları faaliyetlerine başlayacak ve çıktıların değerlendirmelerin ardından 9 Ekim Çarşamba günü sunumları gerçekleştirilecek. Çalıştay kapanışı, sonuçların değerlendirilmesi ve bunu müteakip panel oturumunun gerçekleşmesi ile tamamlanmış olacak. 
Oluşturulacak çalışma gruplarından bahseden Sayın Valimiz;  Doğa Turizmi çalışma grubunda; 5 kamu, 2 yerel yönetim, 1 akademik birim, 6 Sivil Toplum Kuruluşu ve 6 özel sektör temsilcisi, Deniz Turizmi çalışma grubunda; 4 kamu, 4 yerel yönetim, 1 akademik birim, 1 Sivil Toplum Kuruluşu ve 9 özel sektör temsilcisi, Kültür, Tarih ve İnanç Turizmi çalışma grubunda;  7 kamu, 2 yerel yönetim, 2 akademik birim, 5 Sivil Toplum Kuruluşu ve 4 özel sektör temsilcisi, Sağlık (Medikal) Turizmi çalışma grubunda;  1 kamu, 1 yerel yönetim, 2 akademik birim ve 20 özel sektör temsilcisi, Sağlık (Termal / SPA) Turizmi çalışma grubunda;  5 kamu, 3 yerel yönetim, 1 akademik birim, 1 Sivil Toplum Kuruluşu ve 3 özel sektör temsilcisi, İş Turizmi çalışma grubunda; 4 kamu, 4 yerel yönetim, 9 Sivil Toplum Kuruluşu ve 12 özel sektör temsilcisi, Gastronomi Turizmi çalışma grubunda; 1 kamu, 1 akademik birim, 3 Sivil Toplum Kuruluşu ve 5 özel sektör temsilcisi,  Kongre ve Fuar Turizmi çalışma grubunda;  2 kamu, 1 yerel yönetim, 1 akademik birim, 4 Sivil Toplum Kuruluşu ve 6 özel sektör temsilcisi,  Spor Turizmi çalışma grubunda; 1 kamu, 2 yerel yönetim, 1 akademik birim, 9 Sivil toplum Kuruluşu ve 7 özel sektör temsilcisi,  olarak kurgulanarak, her biri kendi içerisinde; Temel sorun tespitleri ve çözüm önerilerini,  Faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve yaygınlaşmasını, Fiziki ve beşeri altyapıyı, Hedef pazar ve bu pazarlara erişim olanaklarını, Hizmet kalitesi değerlendirmesini ve geliştirme için iş birliği potansiyellerini, Turizm değerlerinin korunma ve kullanma dengesini ve diğer konuları değerlendirecek ve ortak bir çıktı haline getirerek tüm katılımcılara, ildeki karar vericilere ve halkımıza sunacaklar. 
Çalışma gruplarının faaliyetlerini tamamlamalarının ardından 9 Ekim Çarşamba günü öğleden sonraki oturumda gerçekleştirilecek olan panel ile çıktıların sunulduğu ilin karar vericileri bu çıktıları değerlendirecek ve birikimlerini paylaşacaklar. Çalıştayın tamamlanmasının ardından oluşturulacak rapor, halkımız ve ilgili paydaşlarımızın değerlendirmelerine açılacak, değerlendirmelerin ardından uygulanmak üzere eylem planı haline getirilecektir” diyen Sayın Valimizin sunumlarının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Prof. Ercüment Çiftci Turizm Çalıştayı ile ilgili kurumlarınca yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdiler. 
Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Sayın Valimiz toplantının ardından yaptığı konuşmalarında; Buradaki temel amacımız mevcut durumumuzu görmek, önümüzdeki süreçte yapacağımız çalışmalarda yol haritamızı ortaya koymak ve potansiyelimizi nasıl harekete geçirebiliriz noktasında farklı görüşleri bir araya getirerek, çalışmalarımızı gerçekleştirmektir. Daha sonraki süreçte de bir turizm master planıyla bu çalışmalarımızı daha üst noktalara taşıyabilmektir. Kentin önemli potansiyelleri var ve bu potansiyelleri de nasıl harekete geçirebiliriz, neler yaparsak daha fazla yol alabiliriz bunların üzerinde çalışacağız. Bu konuda düşüncesi olan, bende katkı sunmak istiyorum diyen herkesi bu çalıştaya bekliyoruz. Bu yönde yapacağımız çalışmaların ilimizin gelişmesine, ilimizin ekonomisinin daha iyi bir noktaya gelmesine katkı vermesi” dileklerinde bulunan Sayın Valimiz çalıştaya katılmak isteyen tüm katılımcıların tio@kocaeli.edu.tr adresine mail ile katılmalarını istedi ve katılımları için herkese teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli, Turizm, Çalıştayı, Tanıtım, Basın, Toplantısı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı