window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} g
Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 16:04
 
Kocaeli'nde su faturalarını Büyükşehir ödeyecek!
İSU İkinci Olağanüstü Genel Kurulu Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kocaeli Kongre Merkezine yapıldı. Genel kurulda açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Su faturalarını Büyükşehir ödeyecek” dedi.
GÜNDEM Haberi
Kocaeli'nde su faturalarını Büyükşehir ödeyecek!

İSU olağanüstü genel kurulu Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Genel kurulda koronavirüs tedbirleri dikkat çekti. Genel kurul girişinde tüm genel kurul üyeler ve katılımcılara maske, eldiven ve dezenfektan dağıtıldı. Salon içinde de tedbirler alındı. Tahir Büyükakın ile divan üyeleri farklı masalarda oturdu. Genel kurul üyeleri arasına iki koltuk mesafe bırakarak sosyal mesafe göz önünde bulundurularak oturtuldu.

CHP ÖNERGE VERDİ

Genel kurulda CHP Grubu su ücretlerinin 3 ay alınmamasını ya da yüzde 50 ücret alınmasını talep etti. CHP’li Engin Taşdemir, “Vatandaşın sıkıntısı çok büyük. İnşallah bu sorunları atlatacağız. Hiç kimsenin ekonomik ya da başka engellerden dolayı suya erişim engellenmemelidir. CHP grubu olarak konut sularında yüzde 50 indirilmesini talep ediyoruz. Ve suların kesilmemesini talep ediyoruz” dedi. CHP Grubu’nun önergesinde şu ifadeler yer aldı: “Sayın başkan değerli üyeler ve kıymetli konuklar, dünyayı saran salgın hastalıkla ilgili tüm insanlığa geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Ülkemizde bu virüsten dolayı hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet diler, hasta olanlara da geçmiş olsun diyorum. Böylesi önemli bir günde toplanarak ulusal bir mücadeleye katkı sunduğumuzu düşünüyorum. 

SU TEMEL BİR HAKTIR

Vatandaşımızın sıkıntısı büyük, bu badireli günleri İnşallah en kısa sürede atlatacağız. Bizler seçilmiş sorumluluk sahibi insanlarız. Sayın başkan değerli üyeler. Hepinizin bildiği gibi uluslararası evrensel hukuka göre su hakkı temel bir insan hakkıdır.  Hiç kimsenin ekonomik ya da başka özelliklerinden dolayı suya erişimi engellenemez. Çünkü su yaşamın temel kaynağıdır. Doğuştan gelen haklarımızın arasındadır. Su olmadan insanlar yaşayamaz.  Aynı zamanda su, yerine bir başka şeyin ikame edilemeyeceği bir doğal kaynaktır. Günümüzde corona virüsünün bütün dünyayı tehdit ettiği bir dönemde, uzmanların önerdiği en iyi çözümün evde kalmak ve kişisel temizliğime dikkat etmemiz gerektiğidir.  Dolayısıyla evde kalacak olan vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu şey şu dönemde su dur. Bu sebeple kendi bölgemizde en azından 3 aylık dönemde su ücretlerinin konutlardan alınmaması ya da yüzde 50 indirim yapılmasını öneriyor ve daha öncesinde borcu sebebiyle suyu kesilmiş aboneler var ise de bunların derhal yeniden açılmasını talep ediyoruz.”  

“SUYU BEDAVA YAPMAK İSRAFI DA GETİRİR”

Taşdemir’e cevap veren başkan Büyükakın, “Su kesme işleminin ve suyu kesilen vatandaşlarımızın suyunun açılacağını zaten duyurmuştuk. İSU’nun aylık su geliri kabaca 70 Milyon lira civarındadır. Ama İSU 70 milyon lira para kazanıyor diye düşünülmesin. Kabaca 65 milyon liralık maliyetimiz var. 5 milyonluk bir gelir kalıyor. İSU’nun yatırım bütçesi 180 milyon lira. Gönül ister ki sudan hiç para almayalım. Ama bu aynı zamanda yatırım yapılamaması anlamına gelir.  Üç ay su faturası almasak 210 milyon lira gelir kaybımız olacak. Bu bizim yatırım bütçemizden bile fazla. Darıca, Dernce, Körfez, Gebze, İzmit’te başlanılan çalışmalar var. E bunlar da devam ediyor. Gönül ister ki suya hiç zam olmasın. Ama durum bu şekilde. Suyu bedava yapmak israfı da getirir. İSU işletme mantığıyla yönetilmeli ve yatırımcı bir kuruluş olarak devam edebilmeli. İSU yatırımcı olarak devam edebilmeli. Büyükşehir’de sosyal destek paketi oluşturup vatandaşa o şekilde destek olmak çok daha mantıklı. 

“SU FATURASINI BİZ ÖDEYELİM”

Su faturası ödeyebilir herkes su faturası ödesin. Sosyal desteği Büyükşehir üzerinden verelim. Yani vatandaşımız eğer bu faturası ödeyemiyorsa Büyükşehir’e başvursun. Su faturası ödeyemediğini biz tespit edelim. İhtiyacı olan vatandaşımızın su faturasını biz ödeyelim. Yani İSU fatura göndersin. İSU’yu yatırım yapamaz hizmet edemez hale getirmeyelim. Durumu olanlar ödemesini yapsın. Ödeyemeyenlere bizler destek olalım” diye konuştu.Kocaeli Koz

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kocaeli'nde, su, faturalarını, Büyükşehir, ödeyecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı