Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 11:54
 
Katırcıoğlu, Çocuğun yeri okuldur
AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi ve Çocuk Hakları Alt Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla komisyon üyesi milletvekilleri ile birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde medya temsilcileriyle bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.
ÇOCUK Haberi
Katırcıoğlu, Çocuğun yeri okuldur

"Çocuklarımız geleceğimiz, göz bebeğimizdir" diyen AK Parti Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Çocuk Hakları Alt Komisyonu Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, Dünya Çocuk Hakları Günü, 81 ilde Çocuk Hakları İl Komitesi'nin kurulması ve TBMM Çocuk Hakları İzleme Komitesi'nin 11. yıl dönümünün birlikte kutlandığını dile getirdi. Komisyon Başkanı Radiye Sezer Katırcıoğlu, çarşamba günü TBMM'de 81 ilden gelen çocuk hakları il komitesindeki çocukların ağırladığını ve Ulusal Çocuk Forumu Sonuç Bildirgesinin sunulduğunu belirterek çocukların katılım, koruma ve eğitim alanında taleplerini ilettiklerini aktardı. Katırcıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti; “Dünyada ilk kez Çocuk Hakları ile ilgili web sayfasının açıldığı parlamento Gazi Meclisimizdir. Bu çok şaşırılacak bir şey değil çünkü Kuruluş gününü çocuklara armağan eden başka hiçbir parlamento yoktur. Çocuk Hakları Sözleşmesi, dini, dili, ırkı, rengi, mezhebi ve coğrafyasına bakılmaksızın tüm çocukların daha mutlu, daha sağlıklı, daha iyi eğitimli, daha onurlu yaşam hakkını sağlamaya yöneliktir. Çocukların üstün yararını gözetmek Çocuklara her türlü uygulanan olumsuzlukları engellemek her türlü istismarlar başta olmak üzere çocuk işçiliği gibi birçok sorun alanlarını çözümlemek hedefimizdir.” Geçen aylarda yayınlanan BM raporuna göre çatışma bölgelerinde 7 milyon çocuğun tutsak olduğu, 24 bin çocuğun ağır ihlallerle karşılaştığı, 12 binden fazla çocuğun da öldüğünün tespit edildiğini anlatan Komisyon Başkanı Katırcıoğlu, Türkiye'nin kadınlar ve çocuklar ölmesin, tacize, tecavüze, istismar ve işkenceye maruz kalmasın diye "açık kapı" politikasını başlattığını söyledi.

EN FAZLA YARDIM TÜRKİYE'DEN
Komisyon Başkanı Katırcıoğlu, şu anda düzensiz göç ile 5 milyon sığınmacının misafir edildiğini ifade ederek, bu rakamın Danimarka'nın, Norveç'in, Bulgaristan'ın nüfusundan fazla olduğunu söyledi. Bunun 1 milyon 700 bininin çocuklardan oluştuğunu bildiren Katırcıoğlu, bu çocukların ölümden, işkenceden, tecavüzden, istismardan kurtarıldığını vurguladı. Katırcıoğlu, "Türkiye'miz, dünyanın en fazla insani yardım yapan unvanını almayı hak etmiştir. İnsan hakları, çocuk hakları, kadın haklarını öğretmeye kalkan Avrupa'ya, dünyaya bunun lafla değil icraatla olduğunu göstermiştir" diye konuştu. Terör örgütü PKK/YPG'nin çocukları kandırıp, tehdit ederek ellerine silah verdiğini, onları ailelerinden, eğitim hayatından kopardığını anlatan Katırcıoğlu, bu sayının 35 yılda 20 bini geçtiğini kaydetti. Komisyon Başkanı Katırcıoğlu, “Emine Erdoğan'ın da söylediği gibi çocuğun yerinin sokak, tarla, fabrika ya da dağ değil, okuldur" dedi.

FIRSAT BİLDİLER
FETÖ ve PKK'nın, Dünya Çocuk Hakları Gününü fırsat bilip Türkiye'yi itham altında bırakarak kara propaganda içine girdiğini de belirten Komisyon Başkanı Katırcıoğlu, hükümlü aileler ve çocukları için asılsız iddialarda bulunulduğunu vurguladı. Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Katırcıoğlu, FETÖ'nün, hükümlülere haklarını özellikle kullanmama talimatı verip sinsi planlarını devreye soktuğunu ve vicdanları yanıltmayı hedeflediğini ifade ederek, oysa yasal düzenlemelerin hepsinde hükümlülerin çocukları ve bebeklerinin tüm ihtiyaçlarının gözetildiğini, devlet kurumlarında barındırılan çocukların eğitim haklarını da aldığını söyledi.

MÜCADELEYE DEVAM
Radiye Sezer Katırcıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı; "Çocuk Hakları Alt Komisyonu olarak, çocukların üstün yararını gözeten, önceleyen çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz. Komisyonda siyaset yapmadan çocuklarımızı her türlü istismardan ve istismar edenlerden korumak için özveriyle çalışacağımı buradan ifade ediyorum. Savaşın olmadığı, hiçbir çocuğun ölmediği bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz. Tüm çocukların Dünya Çocuk Hakları Gününü kutluyor, tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum. Sevginin, Hoşgörünün ve Empatinin hâkim olduğu, bir Dünyada çocuklarımızı büyütmek dileği ile."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Katırcıoğlu,, Çocuğun, yeri, okuldur,
Yorumlar
Haber Yazılımı