Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 12:21
 
Kadıoğlu, KETEM'i davet etti
Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü Serviks Kanseri farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında yazılı bir bildiri yayınlayarak Gebze halkını KETEM’e ( Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimi’ne ) davet etti.
SAĞLIK Haberi
Kadıoğlu, KETEM'i davet etti

Rahim ağzı kanserinin dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde onuncu sırada olduğu hatırlatıldı. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanser olduğu bildirildi.

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan KADIOĞLU yaptığı yazılı açıklamada ; “Kanser dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir halk sağlığı problemi ve tüm kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri erken teşhis edilebilir ve böylece tedavi edilebilir. Bu bağlamda erken teşhis ile önlenebilen Rahim ağzı kanserine dikkat çekebilmek amacı ile bizlerde Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı olarak belirlenen Ocak ayında halkımızı bildirmeye devam etmekteyiz. Ayrıca Kanser taramalarımızdan hiçbir şekilde ücret alınmadığını hatırlatır, Gebzeli hemşerilerimizi İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyemizde hizmet veren KETEM Birimine (Kanser Erken Teşhis ve Tarama Birimi ) davet ediyorum. “ dedi.

Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı Etkinlikleri

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu, belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir
Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir. Bugün rahim ağzı kanserinin 99.9’una HPV(Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzıkanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir.
Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir. Pap smear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir.HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir. Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.
Ulusal Kanser Tarama Programı gereği, 30-65 yaş grubu kadınlar, 5 yılda bir yapılan HPV DNA-PapSmear testi ile Gebze Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezimizde taranmaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadıoğlu,, KETEM'i, davet, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı