Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 18:32
 
İmes OSB Sercan Sağlam Anaokulu Açıldı
Dilovası İMES OSB’de kurulan Sercan Sağlam Anaokulu protokolün yoğun katılımı ile açıldı.
EĞİTİM Haberi
 İmes OSB Sercan Sağlam Anaokulu  Açıldı

Kadın istihdamını arttırmaya katkı sağlamak amacıyla İMES Organize Sanayi Bölgesi tarafından yaptırılan 2 derslikli İMES Organize Sanayi Bölgesi Sercan Sağlam Anaokulunun açılış töreni, Kocaeli Valisi  Hüseyin Aksoy’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Törene; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Dilovası Kaymakamı Mustafa Asım Alkan,  İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay, Organize Sanayi Bölgelerinin başkanları,  IMES Organize Sanayi Bölgesinde görevli iken trafik kazası sonucu  vefat eden ve okula ismi verilen Sercan Sağlam’ın babası Yaşar Sağlam, annesi Emine Sağlam ve ablası Semra Gündoğdu ile çok sayıda davetli katıldı.

 

 Vali  Hüseyin Aksoy törende yaptığı konuşmalarında; “ Bugün benim açılışıyla çok mutlu olduğum bir programda bir aradayız.  Bir çok programda bulunarak, bir çok açılışlar yapıyoruz. Ancak bugünkü açılış benim için çok büyük anlam taşıyor. Organize Sanayi Bölgelerini ziyaret ettiğimizde organize Sanayi Bölgelerimizden ricada bulundum. Kadın istihdamını daha üst noktalara taşımak durumundayız dedim. Çalışmak zorunda olup, çocuğunu bırakamadığı için çalışamayan anneler var. Bunların çalışmalarına fırsat verebilecek bir organizasyonu gerçekleştirmek durumundayız. Bu konuda da Organize Sanayi Bölgelerimiz istihdamın yoğun olarak yer aldığı bölgelerin başında geliyor. Buralarda anaokulları yapalım ve bu okullarda çalışmak isteyen kadınlarımıza fırsat yaratalım dedim. Anaokullarımız 3, 4 - 5 yaş grubunda çocuklarımızın gittiği okullarımızdır. Yani 3 yaşındaki çocuğumuzu da anaokuluna alabilecek durumdayız. Dolayısıyla çalışmak isteyen anneler için bu önemli bir fırsat. Bu noktada bu işe ilk başlayan  İMES Organize Sanayi Bölgemiz. Sayın Başkana ve yönetim kurulunun bütün üyelerine teşekkür ediyorum. Kimyacılar Organize Sanayi Bölgemizin yaptıracağı okulun proje aşamasında olduğunu biliyorum. Umuyorum ki diğer Organize Sanayi Bölgelerimizde bu çalışmalara devam eder. 

Okul Öncesinde Özellikle 5 Yaş Grubunda Kocaeli’de 100 Okullaşma Hedefini Ortaya Koyduk


Özellikle kadın istihdamını önemsiyoruz. Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilecekleri, ekonomik özgürlüklerine kavuşabilecekleri bir ortamı onlara sunmak durumundayız. Bu bakımdan anaokulları da onların çalışmalarına fırsat yaratacak bir organizasyondur. Bu yönüyle benim için çok önemli ve anlamlı. Burada şu aşamada 27 öğrencimiz var. Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarının yanında yakın yerleşim yerlerindeki insanlarımızda bu okuldan yararlanacak. Okulun bir takım ihtiyaçlarını Organize Sanayi Bölgesi yönetimi karşılıyor. Bu yönüyle de teşekkür ediyorum. Biz okul öncesini önemsiyoruz. Okul öncesinde özellikle 5 yaş grubunda Kocaeli’de 100 okullaşma hedefini ortaya koyduk. Geçtiğimiz yıl 100’e yaklaştık. Bu yıl hedefimiz 5 yaş grubunda özellikle 100’ü bulmak. Bu yönde bütün ilçelerimizde Kaymakam arkadaşlarımız ve müdürlerimiz yoğun bir gayret içerisinde çalışmalarına devam ediyorlar. Kocaeli genelinde 1974 anasınıfımız var. Burada 44 bin 327 öğrencimiz okul öncesinde eğitim görüyor. Bunların  büyük bir çoğunluğu 5 yaş grubu ama 3 ve 4 yaş grubunda da öğrencilerimiz bulunmaktadır. Bizim hedefimiz; çocuklarımızın eğitimlerinin okul öncesinden başlayarak topluma daha iyi hazır hale gelebilmelerini sağlamaktır. Başta anneler olmak üzere çalışanlarımıza çocuklarını bırakabilecekleri güvenli bir ortam sunmaktır. Bu Kocaeli’de Organize Sanayi Bölgeleri içerisindeki ilk anaokulumuz. İMES Organize Sanayi Bölgemizi tekrar tebrik ediyorum. Çocuklar geleceğimiz ve bu anlamda onların en iyi şekilde eğitilmesi hepimizin en büyük  arzusudur.” diyen Sayın Valimiz okulun yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

ÖZEL OKUL KALİTESİNDE

Vali Aksoy’un ardından konuşan İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay, “OSB içerisinde hizmete giren okulumuz, 2 derslikli ve 50 öğrence kapasiteli. Çalışan annelerin düşünüldüğü ve tam gün eğitimin olduğu Sercan Sağlam Anaokulu, özel okul kalitesinde bir devlet okulu olarak hizmet veriyor. 36-69 ay yaş aralığında öğrenci kabul edilen ve Dilovası ve Gebze’den servis hizmeti olan Anaokulumuzda yemek hizmeti de sağlanmakta. Okulda 08.30-17.30 saatleri arasında eğitim ve öğretim hizmeti veriliyor. Okul aidatımız ise 80 TL” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , İmes, OSB, Sercan, Sağlam, Anaokulu, , Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı