window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} g
Haber Detayı
12 Eylül 2019 - Perşembe 11:16
 
Gebzeli üreticiler bilgilendirildi
Kırsal Kalkınma Destekleri 13. Etap Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Semineri, Gebze Ziraat Odası ve Gebze İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün işbirliğinde gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Gebzeli üreticiler bilgilendirildi

Gebzeli üreticiler, tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi seminerinde buluştu. 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda bulunan Kardelen Nikah Salonu’nda gerçekleşen programa Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Burkut, Gebze Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Pekşen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Fatma Karayel ile çok sayıda üretici katıldı. Toplantıda ilk olarak söz alan Karayel, 13. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi programı hakkında bilgi verdi. Karayel, çalışma kapsamında üreticilere yüzde 50 hibe uygulanacağını belirtti ve en birinci amaçlarının kırsal alandaki gelir düzeyinin yükseltilmesi olduğunu vurguladı. Ayrıca Karayel, tarıma dayalı ekonomik kalkınmanın sağlanması için projenin yürütüldüğünü, projeye başvurulması için bakanlığın çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması gerekliliğini açıkladı. Karayel, çalışmayla ilgileri bilgileri aktardıktan sonra, projeye son başvuru tarihinin 30 Eylül olduğunu açıkladı. Çalışma kapsamında Kocaeli’nde bugüne kadar bin 553 proje desteklenip ve 34,7 milyon TL’lik hibe desteğinde bulunulduğı ifade edildi.

SİT ALANI SIKINTISINI DİLE GETİRDİ
Gebze Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Pekşen, “Bizim bölgemizde sit alanı olduğundan dolayı ahır yapma sıkıntısı var. Kaymakamlığımız ve belediyemiz buna çözüm bulmalı. Bölgede hayvancılıkla uğraşan insan sayısı çok ve biz bunu arttırmak zorundayız. Burada 19 bin dönüm sit alanı var ve hayvancılık sayısını arttırmaktan yana sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

BAKANLIK ÇALIŞMASI BEKLENİYOR
Burkut ise, “Konu ile ilgili belediyemiz sit alanlarıyla ilgili birinci muhatap ancak başkanımızın söylediği durum bakanlığımızın çalışması var. Birinci ve ikinci derece sit alanlarında yapılaşmaya izin verilmiyor ancak üçüncü derece sit alanında bakanlığın onayı çıkarsa biz belediye olarak elimizden gelen desteği yapmaya hazırız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sit alanlarındaki yapacağı çalışmaların sona ermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebzeli, üreticiler, bilgilendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı