Haber Detayı
11 Ocak 2021 - Pazartesi 23:24
 
Gebze Teknik Üniversitesi eski müdürü vefat etti
Ünlü mimar, şehir planlayıcısı, siyasetçi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü eski müdürü Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp yaşamını yitirdi.
ASAYİŞ Haberi
Gebze Teknik Üniversitesi eski müdürü vefat etti

Alp’in ölüm nedenine ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı.İstanbul Büyükşehir Belediyesi İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp Hocayı Kaybettik. Ruhu şad, mekanı Cennet olsun” ifadelerini kullandı.
Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. - İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı. 1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. - 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki ‘Uluslararası Mimarlık Akademisi’ profesörlüğüne getirildi. - Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. 1996 yılında ‘T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne’ getirilen Alp, aynı yıl ‘Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği’ne ve bunu takiben ‘Güney Avrupa Direktörlüğü’ne oybirliği ile getirilmiştir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Teknik, Üniversitesi, eski, müdürü, vefat, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı