Haber Detayı
27 Kasım 2019 - Çarşamba 16:17
 
Gebze Fatih Devlette Malpraktis ve Beyaz Kod Eğitimi
Gebze Fatih Devlet Hastanesinde görev yapan hekim ve sağlık personellerine, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Hukuk ve Muhakemat Birimi Avukat Süleyman Serbes tarafından beyaz kod ve malpraktis eğitimi verildi.
SAĞLIK Haberi
Gebze Fatih Devlette Malpraktis ve Beyaz Kod Eğitimi

Hastanın rızası ve izin, malpraktis, malpraktis halleri, tıbbi kötü uygulama halinde personelin sorumluluğu, tazmin sorumluluğu, beyaz kodun kapsamı ve hukuki yardım, yasal düzenlemeler, örnek mahkeme kararları, beyaz kod bildirimleri hakkında verilen eğitimlere, Gebze Fatih Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm Dr. Gökhan Nalbant, yönetim ekibi ve hastane çalışanları katılım gösterdi. Yoğun katılımın olduğu eğitimin sonunda Avukat Süleyman Serbes’e teşekkür belgesi takdim edildi.

Malpraktis nedir?

Genel olarak tıbbi malpraktis, diğer bir deyişle doktorun tıbbi uygulama hatası; doktorun veya tıp merkezi, poliklinik, hastane vb. sağlık kuruluşlarının bilgisizliği, deneyimsizliği veya ilgisizliği nedeniyle yanlış teşhis, hatalı tedavi veya eksik bakım hizmeti neticesinde hastanın zarar görmesi olarak tanımlanabilir.

Beyaz kod nedir?

Dünya Sağlık Örgütü şiddeti “kişinin kendisine, karşısındaki bireye, gruba, topluma karşı yaralanma, ölüm, psikolojik zarar ve kayıpla sonuçlanan ya da sonuçlanması muhtemel fiziksel güç uygulaması veya tehdidinde bulunması” olarak tanımlamıştır. Beyaz Kod sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek için kullanılan acil durum yönetim aracıdır. Sağlık çalışanları şiddet olaylarına maruz kaldıklarında yeterli müdahale ve dış güvenlik gücü desteği sağlanarak, gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve gerçekleşen olayların analizinin yapılarak ilgili sağlık kurumuna özgü tedbirlerin alınması için çalışma yapılması amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebze, Fatih, Devlette, Malpraktis, ve, Beyaz, Kod, Eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı