Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 17:48
 
FİKRİ IŞIK GEBZE’DE GENÇLERLE BULUŞTU
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, AK Parti Gebze İlçe Gençlik Kolları tarafından düzenlenen "Genç Kürsü" programında gençlerle bir araya geldi. Katılımın yoğun olduğu programda gençler sordu Işık bütün içtenlikle soruları cevapladı. İşte gençlerin sorduğu sorular, Işık’ın verdiği cevaplar...
SİYASET Haberi
FİKRİ IŞIK GEBZE’DE GENÇLERLE BULUŞTU

 

“24 HAZİRAN ÜLKE ADINA ÖNEMLİ BİR GÜN”

Işık ilk olarak kısa bir karşılama konuşması yaptı ve şunları söyledi; “Bugün burada sizlerle birlikte olmak çok mutluluk verici. Şu net ki, 24 Haziran’da ülke adına, geleceğimiz adına önemli bir karar vereceğiz. Burası genç kürsü ve her sorunuza içtenlikle cevap vereceğim. Sizleri dinlemek, fikirlerinize değer vermek bizim için çok önemli çünkü insanın akıllısı 40'ından önce kendinden büyüklerle, 40'ından sonra da kendinden küçüklerle sohbet edendir. Sizlerle hasbial etmek bizleri yeniliyor dedi ve gençlerin sorularını cevaplamaya başladı.

“ASGARİ ÜCRETİ 4 BİN TL YAPARIZ SONRASI NE OLUR”

Asgari ücret neden arttırılmıyor diye gelen soruya; “Asgari ücret devlette 3 bin TL’nin üzerinde. Yani asgari ücret devletin asgari ücreti değil. İşçi ile işveren arasında bir ücret. Sonuçta bazı sektörler de rekabet avantajı olmayınca ülkeden hemen kaçıyorlar. Ülkenin rekabet gücü düşmemesi için asgari ücret önemli.  Mesela Gebze’de asgari ücret 2500 TL. Bugün bir fabrikada çalışmaya başladığınızda bundan aşağıya ücret almıyorsunuz. Lâstik fabrikalarında da asgari ücret yok. Asgari ücretin amacı bunun altında ücret verilmemesi sağlamak. Biz devlet olarak bunu 4 bin TL’de yaparız, devlete bir maliyeti olmaz artı prim ödemelerinde karı olur. Ama sektörlerde ki dengeyi kurmak lazım. Muhalefet partileri seçim dönemlerinde sallıyorlar. Sabır ve kararlılıkla çalışmalıyız. Hiç birimizin elinde sihirli değnek yok. Çalışmadan bir şey olmuyor”.

“DEMİRTAŞ’IN ADAY OLMASI ANAYASAL BİR SÜREÇ”

Selahattin Demirtaş neden cumhurbaşkanı adayı oluyor diye gelen soruya, “Anayasamızla alakalı bir durum. Aday olmaması için hüküm giymesi gerekiyor. Şuan dava sürdüğü için tutuklu, hükümlü değil. Seçilme hakkı anayasal olarak engellenemiyor. Bu konuda özel bir yasa yapma imkanı da yok. Onun için aday olabiliyor. Anayasaya uymak zorundayız. Biz de, sizler de ona tabi ki kızıyoruz ama hakkını gasp etmek anlamına gelmiyor yasal bir süreç işliyor”.

“TOHUMUN BÜYÜK BÖLÜMÜ YERLİ”

Neden tarımda yabancı tohum kullanılıyor sorusuna; “Bu tamamen asparagas. Tohumun büyük bir bölümü şuan yerli. 2002’den günümüze bu konuda büyük bir çalışma yaptık. GDO ile mücadele konusunda AB’nin en sıkı ülkesiyiz. Tarımda algıyla, olgu arasında fark var. 60 milyar dolar üzerinde tarımsal hasılaya sahip ülkeyiz.  Avrupa’da bu konuda en büyük biziz. Bizim sıkıntımız tarımsal arazilerimiz çok bölünmüş ve nüfusumuz ürettiğimizi tüketiyor. Mesela Hollanda bu işin ticaretini çok iyi yapıyor. Bizim çalışmalarımız sürüyor. Çiftçimizi her zaman destekliyoruz”.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: FİKRİ, IŞIK, GEBZE’DE, GENÇLERLE, BULUŞTU,
Yorumlar
Haber Yazılımı