Haber Detayı
14 Nisan 2020 - Salı 23:35
 
Dünya İslam Sağlık Birliği'nden Kocaelilere mesaj var
Dünya İslam Sağlık Birliği’ne ( WIHU) bağlı hizmet veren Kocaeli Sağlık Mensupları Dayanışma Toplum Sağlığı ve Çevreyi Koruma Derneği Covid-19 Önerileri ve Sağlıklı Çalışma Hayatı Hakkında Basın Açıklamasında bulundu.
DÜNYA Haberi
Dünya İslam Sağlık Birliği'nden Kocaelilere mesaj var

 Derneğin Kocaeli İl Başkanı Abdülselami TATAR öncülüğünde toplanan heyetin Başkan Yardımcıları Yaşar GÜNGÖR , Tacettin SAYAN, Ramazan SELEK ve İl Sekreteri Halil BEŞER’in de yer aldığı toplantı sonrasında tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının imzasına açılan ortak bir metin yayımlayarak basın açıklamasında bulundular. Covid-19 salgını ile etkin mücadelede halkın sağlığını, işini ve ekmeğini korumak için önerilerde bulunan heyetin ortak metinde yer alan detaylar ise şöyle ; “ Biz aşağıda imzası bulunan konfederasyonlar, birlikler, sendikalar, dernekler, vakıflar, yayın organları ve kişiler olarak Covid-19 salgını ile etkin mücadele için, halkın sağlığını, işini ve ekmeğini korumak için aşağıdaki önlemlerin acilen yürürlüğe konulması için Hükümete yardımcı olmayı ve öneriler sunmayı görev addediyoruz.

1- Salgın tamamen geçinceye kadar halka açık tüm alanlarda ağız ve burunların maskeyle, atkıyla, şalla veya başörtüsüyle kapatılmasının mecbur kılınması.

2- Halkla irtibatı olmayan işlerde üretim maske, eldiven ve sosyal mesafe korunarak devam etmelidir.

3- Salgın süresince işten çıkarılanlara ve İşyeri mecburi kapattırılanlara koşulsuz işsizlik maaşı ödenmelidir.

4- Kredi kartı borçları ve elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca faiz işletilmeden ertelenmelidir.

5- Özel sağlık kuruluşlarının işletmeleri geçici olarak kamuya devredilmeli. Bütün sağlık hizmetleri istisnasız bütünüyle parasız olmalıdır.

6- Salgınla mücadelede katı bir disiplin uygulanmalı, açık, hızlı ve şeffaf bilgilendirme yapılmalıdır.

7- Salgınla ön cephede mücadele veren sağlık personelinin etkin çalışması için tıbbi malzeme, konaklama, yemek ihtiyaçları için Bakanlık nezdinde ALO İHTİYAÇ hattı açılmalıdır. Kamu / üniversite / özel dahil olmak üzere personelden ve sonra hastanelerden başlayarak merkeze seri online bir talep - geri bildirim mekanizması kurulabilir. Bu hizmetler yerel bürokrasiye takılmamalıdır. 8- Dezavantajlı kesimler; hiçbir geliri ve birikimi olmayan yoksullar, göçmenler için insani yardım dernekleri ve vakıflarına salgın boyunca izinsiz yardım toplama ve dağıtma hakkı verilmelidir.

Kaymakamlıklar koordine etmelidir. Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajanslarına başvurulmak üzere toplam bütçesi 220 Milyon TL olan "COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı" başlatıldığını belirten Kocaeli Sağlık Mensupları Dayanışma Toplum Sağlığı ve Çevreyi Koruma Derneği ; İlgili programın önceliklerinin; - Öncelik 1: Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, - Öncelik 2: Halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları, - Öncelik 3: Salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilmesidir. “ denildi.

Söz konusu program ile ilgili detaylı bilgilerin ise Kalkınma Ajansı’nın web sitesinden ilan edileceğini ve başvuruların ise internet sitesi üzerinden (https://kaysuygulama.sanayi.gov.tr/Kays/KaysIstemci/giris.jsp) 30 Nisan 2020 tarihine kadar alınacağını belirttiler. Bildiride imzası bulunan bazı Sivil Toplum Kuruluşları - WIHU (Dünya İslam sağlık birliği) - HAK-İŞ/Öz Sağlık-İş Sendikası - Ankara Sivil Toplum Platformu - AID ( Uluslararası doktorlar derneği) - MERHAMET TEŞKİLATI İnsani Yardım Derneği - Milli Görüş Platformu - Mahalli İdareler Derneği - HUDER - TAKVA ( Tarımsal Kalkınma Vakfı) - Paramedikal Dergisi - Ümmet Gençleri Derneği - Hukuk-Der - Sevgi ve Kardeşlik Derneği - EBRAR Derneği - Kalk ve Diril Derneği - Mahmudiye Vakfı - SABİDER( Sağlıkta Birlik Derneği)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dünya, İslam, Sağlık, Birliği'nden, Kocaelilere, mesaj, var,
Yorumlar
Haber Yazılımı