Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 17:10
 
DARICA DENETİM ALTINDA !
Ağustos ayına gelinmesi neticesinde yüzme havuzlarına ilginin arttığını belirten Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan KADIOĞLU , hijyen konusunda işletme sahiplerini ve vatandaşları uyardı.
SAĞLIK Haberi
DARICA DENETİM ALTINDA !

Darıca’da açık ve kapalı yüzme havuzlarında suyun hijyenik şartlara uygunluğunun halk sağlığı açısından önem taşıdığını belirten Darıca İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan KADIOĞLU, “Yüzme havuzu işleticileri, havuz sularında Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsatlı havuz suyu kimyasallarını kullanmaktan, bu kimyasalların eğitimli personelce uygulanmasından, havuz suyu kalitesinin yayınlanan genelgede belirtilen limit değerleri sağlamasından, yüzme havuzlarının sağlığa uygun şartlarda işletilmesinden ve gerekli koruyucu tedbirlerin alınmasından sorumludurlar." dedi.

KURALLARA UYULMALI

Vatandaşların ise uyarı levhalarında yazılı bulunan kurallara dikkat etmesi ve uyması gerektiğini belirten Dr. KADIOĞLU, "Havuza girmeden önce kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli ve mutlaka duş alınmalı. Yüzerken mutlaka şort veya mayo, bone ve gözlük kullanılmalı Sadece işletmeler değil, site ve konut bulunan özel havuzların dezenfeksiyonunun da iyi yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

BAKTERİ KAYNAĞI HALİNE GELİR

Bakımı, temizliği ve dezenfeksiyonu iyi yapılmayan yüzme havuzları bakteri kaynağı haline gelerek, birçok hastalığa neden olabildiğini kaydeden Dr. KADIOĞLU , “Bunların başında mide bağırsak enfeksiyonları, göz, kulak ve deri hastalıkları geliyor. Ayrıca havuza duş almadan giren bir kişi havuz suyunun kalitesinin ve güvenliğinin bozulmasına sebep olmaktadır" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından havuz suyu kalitesi ve standartları konusunda yayınlanan 06.03.2011 tarih ve 27866 Resmi Gazete’nin Havuzların Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkındaki yönetmeliğe göre hareket edildiğini belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan KADIOĞLU, "Darıca’da bölgelerinde bulunan yüzme havuzlarından belirli aralıklar ile su numunesi alarak yetkilendirilmiş laboratuvar ve Halk Sağlığı Laboratuvarında analizlerini yaptırmaktadır. Sorun tespit edilen havuzların daha sıkı takip ve denetimleri yapılmakta, su numunesi alınarak havuzların istenilen şartlara uygun hale getirilmesi sağlanmaktadır.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DARICA, DENETİM, ALTINDA, !,
Yorumlar
Haber Yazılımı