window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} g
Haber Detayı
08 Kasım 2019 - Cuma 10:21
 
Bu yasa Gebze’yi yakından ilgilendiriyor
Gecekondularla ilgili yeni düzenleme Gebze’yi yakından ilgilendiriyor. Köylerde artık yapılacak her yapı TOKİ’den sorulacak. Belediyelerin yetkileri TOKİ’ye devrediliyor.
GÜNDEM Haberi
Bu yasa Gebze’yi yakından ilgilendiriyor

TBMM’de hazırlanan yeni tapu kanunu, belediyelerin yetkilerini büyük oranda Bakanlıklara ve TOKİ’ye devir ediyor. Kıyılardan, mera ve yaylara kadar bir çok alandan TOKİ sorumlu olacak. Kaçak yapıların takibini belediyeler yapacak, kaçağa göz yuman ve destek verenlere de ağır cezalar geliyor.

1 YILDAN 5 YILA HAPİS CEZASI
Taslak halinde olan yeni tapu yasası gereği köy ve meralarda ki gecekondulardan TOKİ sorumlu olacak. Köyüne izinsiz ev yapan yada evinde onarıma giden kişilere de ceza kesilecek. İstanbul Boğazı’nda ki yapılarla başlayan yetki tartışması kanunla düzenleniyor. Buna göre Belediyelerin tüm yetkileri TOKİ’ye verilecek. Ruhsatsız binaları yıkmayan belediye yetkililerine ağır cezalar ön görülüyor. Belediye mücavir alan dışında kalan köy ve meralarda kaçak yapı yapanlarla, bunlara göz yuman ve destek olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezaları verilecek.

GEBZE’Yİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR
Gebze imar izni bekleyen, yeni projelerin odağı olan köyleri ile dikkat çekiyor. Muallimköy, Eskihisar, Mollafenari ve Balçık başta olmak üzere Gebze’nin bir çok köyünde yapılar yükseliyor. Sanayi kenti olması ve İstanbul’a olan yakınlığı ile Gebze’nin köyleri cazibe merkezi. Yeni düzenleme Gebze’yi yakından ilgilendiriyor. Tapu yasasının meclisten geçmesi ile Gebze’nin köylerinde ki yapılarla ilgili yetki belediye de değil TOKİ7de olacak. Yeni düzenleme belediyelerden alınan Yapı Ruhsat’ı geçersiz hale getiriyor. İzinler Valilik’ten alınacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, yasa, Gebze’yi, yakından, ilgilendiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı