Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 12:11
 
BİLSEM sınavına 14 bin başvuru
Geçtiğimiz yıl eğitim ve öğretim hayatına başlayan Gebze Bilim ve Sanat Merkezi’ne öğrenci olabilmek için başvuru yapan binlerce öğrenci tablet sınavı için Gebze Emlak Bankası Konutları O.O’nda yapılan sınava akın ettiler.
EĞİTİM Haberi
BİLSEM sınavına 14 bin başvuru

Türkiye’de 130 il ve ilçede Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel öğrenciler için kurulmuş olan BİLSEM okulları, Kocaeli ve  Gebze’den sonra Gölcük’te de açıldı. 2018-2019  eğitim ve öğretim döneminde  eğitime başlayan Gebze BİLSEM  Logo Yazılım’ın eğitim gönüllüsü kurucu başkanı Mehmet Tuğrul Tekbulut’un Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan  Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki Anadolu Teknik  Lisesi’nin bir bölümünü BİLSEM’e ayırması ile  eğitim ve öğretim hayatına kazandırıldı.  Tekbulut ayrıca, Mehmet Tuğrul Tekbulut MTAL ile birlikte BİLSEM’ in de  teknik destek fiziksel donanımlarını bağışlayan isim oldu.

SINAVA İLKOKUL 1-2-3 SINIF ÖĞRENCİLERİ GİREBİLİYOR

Zeki ve yetenekli öğrencilerin kabul edildiği merkeze girecek öğrenciler için, sınıf öğretmenlerinin de e-okula girerek sınava girecek öğrencinin zeki ve BİLSEM eğitimi almaya uygundur formu ile  başvurması gerekiyor. Bu bilgiler Bakanlık sistemine düşüyor ve Bakanlıkta takvime göre Türkiye genelinde tablet uygulama sınavı yapıyor. Bu tam bir sınav gibi değil de daha çok yetenekli öğrencilerin ayrıştırılması için bir tarama anlamına geliyor. Tablet sınavı sonrası Rehberlik ve Araştırma Merkezleri koordinesinde resim ve/veya müzik alanlarında  açılan yetenek sınavında komisyonca belirlenen baraj puanını geçen öğrenciler de resim ve/veya müzik yetenek alanı öğrencisi olarak Bilim ve Sanat Merkezine kayıt yaptırabiliyorlar.  15 Mart tarihine kadar devam edecek. Sınavlar, müzik, resim ve genel yetenek alanlarında ilkokul 1., 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılıyor. BİLSEM’in açmış olduğu tablet sınavı için Gebze, Çayırova, Darıca ve Dilovası’ndaki okullardan 14 bin 55 öğrenci başvuru yaptı.

600 ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞACAK

Gebze BİLSEM’de 364 bilim ve 40 sanat öğrencisi olmak üzere toplam 404 öğrenci eğitim görmekte. 6 Derslik bulunan merkezde, robotik kodlama ve teknolojik tasarımdan, astronomi ve bilim sanata kadar 16 atölye yer alıyor. Okul, birinci sınıftan 12.sınıfa kadar öğrenci bulundurmakta. Kurumda bir müdür, bir müdür yardımcısı 18 öğretmen ve bir hizmetli görev yapmakta. Okul geçen yıl açıldığında 9 bin başvuru almış, sınavlar sonrası 190 öğrenci bütün elemeleri geçip okula kayıt hakkını elde etmiş.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİLSEM, sınavına, 14, bin, başvuru,
Yorumlar
Haber Yazılımı