window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} g
Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 10:30
 
BİLSEM'ler yeni buluşlara imza atacaklar
Bilim ve Sanat Merkezleri bu eğitim öğretim yılında 150 patent, faydalı model ve tasarım tescilini hedef olarak belirledi.
BİLİM Haberi
BİLSEM'ler yeni buluşlara imza atacaklar

BİLSEM'ler patent ve faydalı model geliştirecek. Mesleki ve teknik eğitimde 2019-2020 eğitim öğretim yılının temasının "patent, faydalı model ve tasarım" olarak belirlenmesinin ardından, BİLSEM'lerin de sürece dahil edilmesi için harekete geçildi. Bu kapsamda, BİLSEM müdürlerinin görüş ve önerilerinin alınması amacıyla Bakan Yardımcımız Mahmut Özer'in başkanlığında toplantı yapıldı. Toplantıya Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile farklı illerden birçok BİLSEM müdürü katıldı. Halen 161 BİLSEM'de yaklaşık 63 bin öğrencinin eğitim aldığını belirten Özer, "Bu merkezlerimizin mevcut durumunu sahadaki müdürlerimizle birlikte detaylı şekilde gözden geçirdik. İyileştirme yapılacak alanları da ayrıntılı şekilde değerlendirme ve planlama imkânı bulduk" dedi.

150 PATENT VE FAYDALI MODEL 
Özer, mesleki ve teknik eğitim için 2020'de 100 patent, faydalı model ve tasarım hedefinin belirlendiğini hatırlatarak, şunları kaydetti; "Bu konuda ilk adımı potansiyelinden dolayı mesleki ve teknik eğitimde atmıştık. Şimdi bu adımı genişletiyoruz. BİLSEM'lerin de bu alanda güçlü bir kapasitesi var. Bu çerçevede BİLSEM'ler için de bu eğitim öğretim yılında 150 patent, faydalı model ve tasarım tescilini hedef olarak koyduk. Böylece hem mesleki ve teknik eğitim hem de BİLSEM'ler bu konuda çalışmalarını yoğunlaştıracak. Burada görevli yönetici ve öğretmenlerimizi de Türk Patent ve Marka Kurumu'nda eğitime alacağız."

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİLSEM'ler, yeni, buluşlara, imza, atacaklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı