window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} g
Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 18:11
 
Bilim Kurulu Üyesi İstanbul ve Kocaeli'yi işaret etti
Korona virüsü salgınında vaka sayısı iki haftada 5 bin 698’e yükseldi, can kaybı 92’ye çıktı. Salgının büyüme tehlikesi alınan tedbirleri de arttırdı. Sağlık Bakanlığının son toplantısında seyahat ve dolaşım kısıtlamasına karar verildi. Ancak ülke genelinde sokağa çıkma yasağı getirilmesi ile ilgili çağrılar sürüyor.
DÜNYA Haberi
Bilim Kurulu Üyesi İstanbul ve Kocaeli'yi işaret etti

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap’a alınan tedbirlerin yeterliliğini ve sokağa çıkma yasağı çağrılarına Bilim Kurulu’nun yaklaşımını sorduk. Sokağa çıkma yasağının uzun süredir gündemde olduğunu, kurulda da bunu ısrarla savunanlar bulunduğunu söyleyen Azap, ancak bunun kurulun genel görüşü olmadığını söyledi. Bilim Kurulu’nda salgınla mücadele kapsamında birçok önerinin tartışıldığını ifade eden Azap, bu açıdan son toplantıda alınan seyahat ve dolaşım kısıtlamasının çok önemli bir tedbir olduğunu söyledi.

‘İSTANBUL 1-2 HAFTA ÖNDE’

Kişisel olarak genel bir sokağa çıkma yasağını doğru bulmadığını ifade eden Azap, bunun il il ya da bölge bölge ele alınmasının daha sağlıklı olacağı görüşünde. Bu kapsamda son alınan valiler başkanlığında İl Pandemi Kurullarını oluşumunun çok önemli olduğuna dikkat çeken Azap, özetle şunları söyledi:

“Her ilde farklı bir tablo var. Bu kapsamda her ilde farklı tedbirler almak gerek. Örneğin Ankara çok kötü değil ama bu işin odağı İstanbul ve Kocaeli görünüyor. 1-2 hafta önde görünüyorlar. Yine Güneydoğu kalabalık aile yapısı nedeniyle ayrıca değerlendirilmeli. Her biri için ayrı, özel tedbirler gerek. Pandemi Kurulları bu farklılıkları gözeterek karantinadan seyahat kısıtlamasına, sokağa çıkma yasağının genişletilmesine kadar farklı, o ilin özgün durumunu, sorununu dikkate alarak daha etkili önlemler alabilir. Pandemi Kurullarında Halk Sağlığı uzmanlarının olması da salgınla mücadelede daha etkili önlemler alınması açısından büyük önem taşıyor. Onların kontrolünde, onların etki edeceği bir süreç beni umutlandırıyor. Umuyorum Pandemi Kurulları bunu sağlayacak.”

‘BU HAFTA ÇOK KRİTİK’

Korona virüsü salgının çok ciddi bir salgın olduğu konusunda uyarısını yineleyen Azap, “Moral bozmamak gerek. Bu hafta çok kritik. Belki ipin ucunun kaçtığı yerler var ama ülke genelinde il bazlı etkili önlemlerle birçok yeri kısa sürede toparlayabiliriz” dedi.

KAYNAK:GAZETEDUVAR.COM

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilim, Kurulu, Üyesi, İstanbul, ve, Kocaeli'yi, işaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı