Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 13:06
 
Baldur işçileri için önemli karar
Kocaeli 5. İş Mahkemesi, Baldur’da grev gözcülerinin greve aykırı bir durum yaşanıp yaşanmadığını gözlemleyebilmeleri için fabrika bahçesinin ve girişinin görülebileceği kadar bir alandan çitlerin kaldırılmasına karar verdi. Öte yandan patronun işçilerin yerine yeni işçi almasının da önüne geçildi.
GÜNDEM Haberi
Baldur işçileri için önemli karar

Birleşik Metal-İş, Kocaeli’deki Baldur Süspansiyon’da patronun grevdeki işçilerin yerine işçi alıp çalıştırmasını mahkemeye taşıdı. Mahkeme, greve katılan işçilerin yerine alınan 12 işçinin çalışmasının ve yasa dışı şekilde ürün giriş çıkışı yapılmasının engellenmesine karar verdi. Ayrıca fabrika bahçesinin ve girişinin görülmesini engelleyen çitlerin de kaldırılmasına da karar verildi.

SENDİKANIN LEHİNE
Av. Murat Özveri ve Av. Onur Deniz Şen’in DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş adına açtığı dava Kocaeli 5. İş Mahkemesinde görüldü. Avukatlar, Baldur patronunun grevdeki işçilerin yerine işçi alıp çalıştırdığını, yasa dışı ürün giriş ve çıkışı yapıldığını ve fabrika girişinin görülmemesi için çit çekildiğini belirterek ihtiyati tedbir uygulanmasını istedi. Mahkeme heyetinin kararı sendikanın lehine oldu.

BALDUR KARARI EMSAL SAYILACAK
Benzer davalar için emsal niteliği taşıyan karar tutanağa şu şekilde yansıdı: “İhtiyati tedbir talebinin kabulü ile işe alınan 12 işçinin, greve katılan işçilerin işlerini yapmasının engellenmesine, grevde olan işçilerin işlerinin başka çalışan tarafından yaptırılmasının engellenmesine, I.M.C. ve M.R.I. isimli beyaz yakalı çalışanlar ile diğer beyaz yakalı çalışanların üretim alanına gelerek grevdeki işçilerin işlerini yapmalarının engellenmesine, yasa dışlı yollar ile yapılacak ürün giriş ve çıkışlarının engellenmesine, grev gözcülerinin greve aykırı bir durum yaşanıp yaşanmadığını gözlemleyebilmeleri için fabrika bahçesinin ve girişinin rahat bir şekilde görülebileceği kadar bir alandan suni çim çitlerin kaldırılmasına,
Kararın infazı için Gebze İcra Müdürlüğünün ve Çayırova İlçe Emniyet Müdürlüğünün görevlendirilmesine karar verildi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Baldur, işçileri, için, önemli, karar,
Yorumlar
Haber Yazılımı